Duyuru |

YÖK Başkanının Açıkladığı Yeni Düzenlemeler!

YÖK BAŞKANININ AÇIKLADIĞI DÜZENLEMELER!
1-)EĞİTİM FAKULTELERINE 240 BIN BARAJI
2-)KONTENJANLAR REVIZE EDİLECEK
3-)SINAVSIZ GEÇİŞ VE MESLEK LİSELERINE EK PUAN KALKTI
4-)AÇIK UÇLU SORU(KLASİK) SINAVLARDA YERİNİ ALACAK
5-)YGS PUAN TURUYLE ÖĞRENCİ ALAN BEDEN EĞİTİMİ OKUL ÖNCESİ ÖZEL EĞİTİM BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİKLERİ ARTIK LYS İLE ÖĞRENCİ ALACAK.

240 bin sıralamasına giremeyen öğretmen olamayacak
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, öğretmenlik bölümlerine girişte ilk 240 bine girme şeklinde başarı sıralaması şartının getirildiğini bildirdi.

240 bin sıralamasına giremeyen öğretmen olamayacak
ükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Saraç, “Bazı yükseköğretim programları, birinci aşama ile öğrenci alıyorlardı. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS’deki test içeriklerini dikkate alacağız. Bütün bu LYS’den öğrenci kabul edecek programlar için de başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak.” dedi.

‘Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek’
Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını belirten Saraç, “Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmememiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz.” diye konuştu.Foote Logo

Öğrencilerimizi, çağdaş öğrenme ortamında, öğrencilerimizin bireysel gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz