ANAOKULU

GENEL İŞLEYİŞ

Anaokulu Eğitim Programında Amacımız

 • Çocukların evrensel değerleri anlamalarına ve benimsemelerine, yaşam becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak,
 • Pozitif davranış alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olmak,
 • Çeşitli bilgi edinme yöntemlerini deneyimlerini sağlamak,
 • Edindikleri bilgileri transfer edebilmelerini sağlamak,
 • Öğrenmenin yaşam boyu, her yerde olduğuna örnek olmak ve anlamalarına yardım etmek.
 • Öğrenmenin keyif verici olduğunu kanıtlamak.

İki Dilde Eğitim

Atabek Koleji Anaokulunda eğitim Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yapılır. Amacımız İngilizce’yi bir ders olmaktan çıkarıp, günün doğal yaşayışının bir parçası haline getirmektir. Böylelikle çocuklar ikinci dili uygun zamanda ve doğru durumda bir bütün olarak duyarlar. İhtiyaçları olan zaman verildiğinde de yine anlamlı bir şekilde kendileri üretmeye başlarlar. Bu süreçte çocuklara koruyucu, pozitif, teşvik edici bir öğrenme ortamı yaratılır.

Veli İletişimi

Her iki dönemde de sınıf toplantıları yapılır. Ayda bir ailelere okul ile ilgili yapılan etkinlikler, gün gün hem sınıf öğretmenleri hem de branş öğretmenleri tarafından planlanarak aylık olarak velilerimize ulaştırılır. Evlere aylık bülten gönderilir. İnternet ortamında ise k12 aracılığı ile velilerimiz bizlere ulaşabilirler.

Partner Ailelerimiz

Ailelerle işbirliği,  okulumuzun önem verdiği değerlerden biridir.  Zaman zaman onlar da  çalışmalara dahil olur, tüm  çocukların öğrenmesine katkıda bulunurlar.

Okulda Bir Günümüz

Sabah Okula Geliş;

Sabah çocuklar  güvenli servis hizmetiyle okula ulaştırılırlar.
Hostesleri tarafından öğretmenlerine teslim edilirler.

 

Serbest  Zaman Paylaşımı;

Çocuklar sabaha spor yaparak başlarlar.

 

Kahvaltı Öncesi;

“Sıra olalım. Sıra olalım
İnsanlara biz saygı duyalım.
Alışverişte,Pazar yerinde,sınıfa giderken sıra olalım.
Kavga etmeden,öne geçmeden,
Sıradakilere saygı duyalım..”
Şarkısı ile kahvaltı öncesi toplanma ve temizlik sağlanır.

 

Kahvaltı Zamanı;

Kahvaltı zamanında tüm öğrenci grupları bir arada öğretmenleri eşliğinde kahvaltı kurallarına uyarak  yemeklerini yerler.

 

Sabah Çember Zamanı;

Hep birlikte “Günaydın” şarkısı söylenir.Yeni bir şarkı varsa öğrenilir.
Dil becerilerini destekleyici ve teşvik edici oyunlar oynanır.
O günün hangi gün olduğu, ay, mevsimin hangisi olduğu konuşulur. Hava durumu konuşulur.

 

Aktivite Zamanı;

Planlanan çalışmayla ilgili çocuklara bilgi verilir.Seçmeli malzemeli bir çalışma ise, çocuklar malzemelerini kendileri seçerek çalışmalarını uygularlar. Tek tip malzeme kullanılacaksa yine yönergeleri verilerek çocukların bağımsız çalışması beklenir.

 

Göster-Anlat Zamanı ;

Çocuklar evden seçtikleri bir obje getirirler ve onunla ilgili bilgi verirler. Amacımız, çocukların gurup önünde rahatlıkla kendilerini ifade edebilmeleri ve bu konuda özgüven geliştirmeleri.

 

Serbest Oyun ;

Serbest zamanda çocuklar Türkçe ve İngilizce dilini kullandıkları farklı oyunlar oynarlar.

 

Okul Olgunluğu Çalışmaları ;

Çocuklar Matematik Becerileri, Düşünce Becerileri ve Okuma-Yazmaya Hazırlık çalışmaları yaparlar.

 

Sanat Çalışmaları ;

Sanat çalışmalarında çocukların  kendilerini özgürce  ve yaratıcı  bir şekilde ifade edebilecekleri ortamlar sunulur. Çalışmalar çeşitli materyaller, atık malzemeler ve hikaye kahramanları eşliğinde öğrencilere  sunularak öğrenciler yaratıcılığa teşvik edilirler.

 

Öğle Yemeği ;

Çocuklar yemek saatinde öz bakım kurallarına uyarak hep birlikte yemek yerler.

 

Müzik Çalışmaları ;

Programın diğer entegre edilmiş parçası ise müziktir. Çocuklar gün boyunca sınıflarında şarkılar söylemelerinin yanı sıra, müzik atölyesinde de ayrıca Orff, ritm, piyano, gitar, doğadaki sesler, insan sesi gibi çalışmalar aracılığıyla tüm gelişim alanlarını destekler.

 

Matematik Çalışmaları;

Matematik çalışmaları öğrencilerin gün içerisinde karşılaştıkları tüm materyaller, cisimler, objeler varlıkların üzerinde uygulamalı olarak yapılır. Kavramlar, sayılar çeşitli oyun aracılığı ile pekiştirilir.

 

Drama ;

Drama ve Dans çalışmalarınız alanında uzman Eğitimciler tarafından verilmektedir.

 

Beden Eğitimi Çalışmaları ;

Beden Eğitimi dersleri de eğitim programının entegre bir parçasıdır. Bu program, araştırma konularını bedensel hareketlerle destekler. Aynı zamanda çocukların bedenlerini tanımaları ve kontrollü olarak neler yapabileceklerini keşfetmelerini sağlar.

 

İkindi Kahvaltısı ;

Yapılan yiyecekleri ve çocukların getirdikleri küçük sürprizleri hep birlikte paylaşım içerisinde yeme alışkanlıkları kazanırlar.

 

Fen ve Doğa Çalışmaları ;

Uzman öğretmenlerimiz tarafından haftada bir saat laboratuar merkezimizde zengin kaynaklarla uygulanan Fen çalışmalarıyla çocuklarımız yaparak yaşayarak aktif öğrenmenin keyfini yaşamaktadır.

 

Geziler ;

Aylık yapılan program doğrultusunda Çocukların aktif olarak katılım sağlayacağı ve toplumsal günlük yaşam kurallarını öğrenebileceği geziler düzenlenir.

 • Atatürk Evi
 • Sihirli Elma Şekeri Atölyesi
 • Akvaryum
 • Sinema,tiyatro
 • Trafik eğitim parkuru vb.

Aile Katılımı ;

Çocuklarımız ailelerinin katılımıyla keyifli vakit geçirerek arkadaşlarına farklı sunumlar yapmaktadırlar, partnerimiz aileler, çocuklarımızın yaş gruplarına uygun hazırladıkları aile katılımı çalışmalarıyla, birlikte keyifli vakit geçirerek, aktif öğrenme modeli uygulanmaktadır.

 • Yoğurt mayalama,
 • Limonata yapımı,
 • Yaşayan değerler,
 • Hikaye okuma,
 • Meyve salatası yapımı vb. etkinlikler

 

Bahçe Etkinlikleri ;

Çocuklarımız ile bahçemizdeki donanımlı oyuncaklarla bedensel koordinasyon gerektiren hareketler yapılır. Çocukların aynı zamanda gözlem, hayvan sevgisi ve doğa sevgisi ile buluştukları güzel bir ortam sunulur. Kaliteli vakit geçirmeleri sağlanır.

 

Sera Etkinlikleri ;

Uzman personelimiz eşliğinde çocuklarımız bitki yetiştirme, bahçe düzenleme, yetiştirdikleri bitkileri gözlemleyerek, Fen ve Matematik çalışmalarını açık havada pekiştirmektedirler.

 

Satranç ;

Anaokulunda çocuklarımıza satranç eğitimi boyama, şarkı dinleme, ritim tutma gibi çeşitli etkinliklerle verilmektedir.

 

Doğum Günü Partileri ;

Aylık olarak öğrencilerimizin doğum günleri planlanır ve doğum günü panosuna asılır, ardından sınıfımızla birlikte doğum günü kutlamaları yapılır. Ayrıca çeşitli konseptlerde çocuklarımızla partiler yapılmaktadır (Gözlük partisi,renkli çoraplar partisi,tak takıştır partisi vb.)

 

Uluslararası Projeler ;

Okulumuzda belirlenen belli başlı uluslararası projeler Öğretmen rehberliğinde çocukların aktif katılımıyla birlikte uygulanır. Bu projelerle birlikte yapılan çalışmalar geziler , mutfak etkinlikleri, çeşitli kitap araştırmaları, sunumlar, üç boyutlu çalışmalar şeklinde yapılmaktadır.

 

Okuldan Ayrılış ;

Çocuklar Öğretmenleri tarafından hosteslerine teslim edilirler.

Okul Psikoloğumuz

Okul öncesi eğitim öğrenim yaşamının temelini oluşturur. Bu dönemde öğrenme çok hızlıdır ve çocukların bu süreçte keşfetmek ve öğrenmek için doğal bir eğilimleri vardır. Çocuklar okul öncesi eğitim ile sosyal , duygusal , fiziksel ve zihinsel bir çok beceriyi kazanarak ilkokul sürecine hazırlanmış olur.

 

Atabek Anaokulu olarak amacımız; çocuklarımızın gelişim süreçlerini ve bireysel farklılıklarını esas alarak, çocuklarımızın sağlıklı bir biçimde fiziksel , psikososyal ve bilişsel yönden gelişimlerine destek olmak ve kendilerini keşfetme süreçlerinde onlara eşlik etmektir.

 

Okulumuzun rehberlik servisinde tam zamanlı olarak görev alan psikoloğumuz gün boyunca çocuklarla birlikte zaman geçirerek onları yakından tanımanın vermiş olduğu bir avantajla çalışır. Yapılan gözlemlerle eş zamanlı çocukları tanıma ve izleme çalışmaları yapar , uyum ve davranış sorunlarının önlenmesi ve çözümü konusunda çalışmalar yapar .Duyguların tanınması , duyguların ifade edilmesi becerilerinin kazandırılması çalışmalarına katkıda bulunur. Anne-babaların gereksinim duyduğu konularda rehberlik hizmeti sunar. Bilişsel alanda ki güçlü ve desteklenmesi gereken yönleri belirlemeye yönelik çalışmalar yapar. Sadece sorun yaşanan alanlarda değil, öğrencilerin güçlü olduğu alanlarında keşfedilmesini sağlar. Onların kendileri ile barışık kendilerini sorgulayan , kendi adına karar alabilen bireyler olmalarına yönelik çalışmalar yapar.

 

Siz de çocuğunuzun ilköğretime giden bu heyecanlı serüveninde yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ve profesyonel bir desteğe gereksinim duyuyorsanız okulumuzun rehberlik servisine başvurabilir, psikoloğumuzdan randevu alabilirsiniz.

 

Psikoloğumuz Gamze Dokumacı’nın uyguladığı psikolojik testler;

 • Metropolitan Testi
 • 4-5-6 Yaş Tanıma Testleri
 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri
 • Peabody Resim Kelime Tanıma Testi
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi
 • Beier Cümle Tamamlama Testi
 • Bir Resmin Psikolojik Değerlendirmesi
 • Goodenough Harrıs bir İnsan Çiz Testi
 • Wisc-R Zeka Testi

GALERİFoote Logo

Öğrencilerimizi, çağdaş öğrenme ortamında, öğrencilerimizin bireysel gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz

    

Bilgi Formu

Talebiniz için eğitim danışmanımız sizi en kısa sürede bilgilendirecektir.